Strefa Ryzyka

„Chcę pozostać sobą”, „To nie byłbym ja”, „Chcę się zmienić ale być sobą”- mawiają moi coachowani. Powoduje to prawdziwy coachingowy paradoks i staje się kwestią niemalże filozoficzną:

  • kto to jest „ja”(czy to ta sama osoba, co na przykład 15 lat temu?)
  • kiedy przestaję być „mną”(i po czym to poznaję?)
  • jak się zmienić i pozostać takim samym (to mój ulubiony paradoks).

Wielu z nas widzi rozwój jako bezpieczną krzywą wzrostu – po prostu robienie tego samego szybciej, taniej albo w bardziej zorganizowany sposób. No tak. Tym sposobem możesz przewidzieć swoją przyszłość z 99% pewnością, w oparciu o to, kim jesteś dzisiaj. Na to część z nas liczy, i w tym też mogę Was wspierać.

Ale w jaki sposób chcesz zachować się inaczej niż dotychczas – inaczej niż po prostu NIE wybierając swojego ulubionego nawykowego zachowania A/odpowiedzi A/reakcji A, i wybierając zamiast tego coś innego?

Oczywiście reakcje B, C i D – takie, które są bardziej w stylu „twoich kolegów”, albo „tego gościa”, albo „jakichś liderów w innych firmach”- mogą na początku sprawiać, że będziesz czuł się inaczej. Dziwnie. Zabawnie. Stresująco. Dla niektórych obserwatorów te reakcje mogą być śmieszne albo frustrujące (miła asystentka nagle asertywna? Twardy szef okazujący empatię? Pomocny kolega informujący cię, żebyś przyszedł ze swoim pytaniem jutro? Jak oni śmią?…) Prawda jest taka, że wyszkoliłeś wszystkich dookoła, żeby spodziewali się po tobie reakcji A. I jeśli nie są twoimi najlepszymi przyjaciółmi albo prawdziwymi sprzymierzeńcami, będą oporowali tak silnie jak twój wewnętrzny głos mówiący „utrzymajmy status quo, bo to bezpieczne”.

Ale uwaga – każdy rozwój oznacza wejście w strefę ryzyka. Jeszcze nigdy tam nie byłeś. Nie próbowałeś tego jeszcze. Nie jesteś pewien, co się wydarzy.

Hej, ale czy naprawdę wydawało ci się, że da się zarazem uczyć i pięknie wyglądać?

Jeśli potrafisz to zrobić, napisz do mnie.

PS. Wiesz, jaka jest dobra wiadomość? Jeśli będziesz się rozwijał przez eksperymentowanie i wkraczanie w strefę ryzyka, wkrótce twoje pojęcie „ja” będzie dużo bardziej pojemne i elastyczne. A, B i nawet E wciąż będą „twoje” – nie cudze.

Dorota Kożusznik-Solarska

Trenerka, konsultantka, counsellor. Napisz do Doroty: dorota.kozusznik@pathways.com.pl

Comments are closed.