Nowe narzędzia interwencji w organizacjach – PODSUMOWANIE KONFERENCJI

Wyobraź sobie najstarszą barkę na Wiśle, w sercu krakowskiego Kazimierza, na której 30 dyrektorów personalnych, HR managerów,  trenerów wewnętrznych i coachów z 19 firm i administracji publicznej wymienia się doświadczeniami i pomysłami. 19 czerwca na Barce Alrina, która jest naszym krakowskim biurem, miejscem spotkań i szkoleń, odbyła się interaktywna konferencja „Nowe narzędzia interwencji w organizacjach” – Sztuka Facylitacji i Platforma ProReal”.

Sztuka Facylitacji, czyli…

W pierwszej części Dorota Ostoja Zawadzka i Darek Paluch zabrali wszystkich w podróż po szerokim temacie facylitacji. A ponieważ ten temat jest nowością w Polsce, ciekawość uczestników była bardzo duża, zwłaszcza, że istnieje wiele definicji facylitacji i przykładów jej zastosowań. My opowiadaliśmy o tym, jak do facylitacji podchodzi Pathways. Na slajdach pojawił się John Heron i podstawy metodologiczne, według których pracujemy i których uczymy w Szkole Facylitacji. Zatrzymaliśmy się dłużej przy jednym z Heronowskich modeli pracy facylitatora – 6 Aktywności z Grupą –  i zaprosiliśmy naszych uczestników do dyskusji pytaniem o to, „która z tych aktywności byłaby wyzwaniem w Twojej organizacji i jednocześnie przyniosłaby korzyść”. Rozmowy były gorące, ponieważ trafiliśmy tym pytaniem w temat kultury organizacji i trudnego wyzwania mierzenia się świadomych HR-owców z ograniczeniami, jakie niesie mocna i jednowymiarowa kultura firmy.

Przy okazji tych rozmów wzmocniliśmy znaczenie roli facylitatora, który nie tylko pomaga grupie osiągnąć rezultat, ale również celowo pracuje nad podniesieniem jej dojrzałości i przez to – skuteczności. Niejednokrotnie oznacza to, że facylitator wprowadza do grupy taką aktywność, jakiej jej brak; na przykład, jeżeli w grupie nie ma zwyczaju doceniania, wówczas zadaniem facylitatora jest je modelować. W tym sensie facylitacja jako styl pracy z grupą kształtuje kulturę organizacyjną.

Zastosowania facylitacji

Po tej części szybko przeszliśmy do praktycznych zastosowań facylitacji, pokazując długą listę narzędzi i technik pracy z małymi i dużymi grupami. Dużym zaskoczeniem dla niektórych gości była informacja, że facylitator może pracować nawet z bardzo dużymi grupami – liczącymi nawet do kilkuset osób! Przećwiczyliśmy z  grupą dwie techniki – „Mądrych Bogów” oraz „Kontinuum” – pokazując, jak przy odpowiedniej znajomości technik i jednocześnie świadomości procesu grupowego można wpływać na zaangażowanie grupy, przełamywanie impasu lub po prostu budowanie szczerości i zaufania.

Nie zabrakło także case study – opowiedzieliśmy o trudnym projekcie zrealizowanym dla dużego Departamentu Marketingu, w którym skomplikowana sytuacja wywołana brakiem zaufania i unikaniem rozwiązania problemu doprowadziła do paraliżu zarządzania tą jednostką. Zastosowane przez nas podejście facylitacyjne było jedynym, które miało szanse powodzenia.

W ostatnich piętnastu minutach przedstawiliśmy założenia prowadzonej przez nas Szkoły Facylitacji i zaprosiliśmy na scenę Krystynę Golonkę z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która opowiedziała o zaangażowaniu UJ w Szkołę Facylitacji i o szerokich możliwościach wykorzystania badań, jakimi Instytut dysponuje, przy okazji uczestnictwa w Szkole Facylitacji.

Platforma Proreal

W drugiej części konferencji – po pysznym lunchu przygotowanym przez ekipę kulinarną Barki – przywitaliśmy gościa z Wielkiej Brytanii, Davida Tinkera, konsultanta rozwoju organizacji i facylitatora z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. David wystąpił w roli pomysłodawcy platformy ProReal i zaczął od prezentacji opartej o najnowsze badania naukowe dotyczące mózgu, nowych technologii i znaczenia obrazów. To był dobry wstęp  – wszyscy poczuliśmy, że wchodzimy w świat najnowszych rozwiązań, które łączą technologię z indywidualnym rozwojem człowieka. Kto mógł przypuszczać, że za pomocą komputera będzie można budować Inteligencje Emocjonalną i świadomość siebie? Nasi goście docenili świetne umiejętności prezentacyjne Davida; jego brytyjskie poczucie humoru wywoływało co chwilę salwę śmiechu, by potem skłonić nas do refleksji twardymi danymi z badań. Po krótkiej przerwie każdy z uczestników mógł spróbować, przy kilku stanowiskach z komputerami, jak działa platforma coachingowa ProReal. David, Michał Wizental i Darek Paluch wspierali w poznawaniu możliwości narzędzia.

Proreal i coaching na odległość

Okazało się że najatrakcyjniejsza część była wciąż przed nami. Jedna z uczestniczek konferencji zgłosiła się do 30-minutowej sesji coachingowej ProReal, którą oglądaliśmy na dużym ekranie. Połączyliśmy się przez wi-fi z Klausem Doellingerem, który był oddalony od Barki o 800 kilometrów; dzięki odwadze uczestniczki mieliśmy wszyscy możliwość zobaczenia, jak za pomocą ProReal proces coachingowy można prowadzić zdalnie. Wszyscy byli pod wrażeniem nie tylko efektów, ale i tempa tej sesji i pracy coachingowej – dzięki ProReal i efektom pracy z obrazami i symbolami.

Na koniec przedstawiliśmy case z zastosowania ProReal w Polsce; wykorzystaliśmy platformę do budowania otwartej komunikacji i feedbacku w zespole menedżerskim firmy branży technologicznej.

Z wypowiedzi uczestników…

To była udana konferencja, dziękujemy wszystkim przybyłym za udział, zaangażowanie i feedback, jaki otrzymaliśmy w ankiecie. Załączamy link do krótkiego filmu z konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=Mgil0FddB3o a poniżej – wypowiedzi uczestników:

„organizacja super, a czasu zawsze jest za mało J „

„dziękuję za bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie”

„nowoczesne narzędzia, działające na wyobraźnię”

„było super, liczymy na częstsze spotkaniaJ”

„super”

„z chęcią bym zrobiła jakieś zadanie wdrożenia po tym warsztacie”

Jesienią zaprosimy Państwa na kolejne spotkanie – zostańmy w kontakcie!

Darek Paluch i Dorota Ostoja Zawadzka

Napisz do Darka: darek.paluch@pathways.com.pl

Comments are closed.