Odkrywanie pasji Twojego życia

„Za 20 lat, będziesz bardziej rozczarowany tym, czego nie zrobiłeś, niż tym, co zrobiłeś. Więc odcumuj. Wypłyń z bezpiecznej zatoki. Łap wiatr w żagle. Eksploruj.
Snuj marzenia. Odkrywaj.”
Mark Twain

Poprzez odkrywanie, rozwijanie i ukierunkowanie własnych talentów, doświadczasz pozytywnej – a nawet radosnej – różnicy, zarówno w swoim wewnętrznym świecie, jak i na zewnątrz siebie. Wewnątrz, czujesz swoją wyższą wartość i większe spełnienie.
To, co przyciągasz z zewnątrz, jest odbiciem tego, co dzieje się w środku. Kiedy jesteś „ukierunkowany”, zwykle przyciągasz są do twojej poszerzającej się strefy wpływu właściwe zasoby oraz ludzi. Możesz osiągnąć więcej, z większą lekkością. Zasoby, co dość interesujące, mają tendencję do podążania za marzeniami. Ale to marzenie musi pojawić się najpierw.

„Ja jestem moim przesłaniem.”
Gandhi

Kiedy robisz to, co kochasz, nigdy już nie będziesz musiał „pracować”. Niektórzy zastanawiają się: „Jak mogę zarobić na życie, robiąc to, co kocham?” Czynienie powołania ze swoich zamiłowań to klucz do doświadczania pasji i spełnienia. Jeden człowiek, na przykład, uwielbia wycieczki z plecakiem. Jak może w ten sposób zarabiać na życie? Zgłębiając swoją pasję i odsuwając na bok ograniczone myślenie, koniec końców zaczął pracę testera dla jednego z głównych producentów produktów outdoorowych, testując nowe produkty podczas wycieczek. Kobieta z mojego miasta, która uwielbia zakupy, założyła zindywidualizowany biznes zakupowy dla zajętych pracą top-menedżerów – i żyje sobie wygodnie. Mężczyzna, który uwielbiał muzykę, założył zespół, występujący w weekendy, podczas gdy on mógł kontynuować swoją zwyczajną pracę. Pamiętaj, szukasz doświadczenia, a to doświadczenie podążania za swoją pasją może przybrać wiele form. Możliwości ogranicza jedynie twój umysł.

„Życie nie przydarza się Tobie. Ono dzieje się z Ciebie.”
Mike Wickett

Badania udowadniają, że dwa podstawowe motywatory to:
a) robienie czegoś, co sprawia, że czujesz się ze sobą dobrze i b)robienie czegoś, co coś wnosi. Odkrywanie swoich pasji dodaje energii, rozjaśnia i ożywia twoje doświadczanie życia. Czy jest jakiś lepszy czas niż TERAZ, żeby określić swój cel życiowy i żyć nim?

JAK MOGĘ ODKRYĆ SWÓJ CEL ŻYCIOWY?

Zwykle, odpowiedzi znajdujemy wewnątrz siebie. Z jednej strony, już wiesz, co powinieneś wiedzieć. Ale twój własny, zawężony sposób myślenia, wątpliwości na temat siebie czy ograniczenia, które nałożyli na ciebie inni, często brzmią głośniej niż ten mały, wewnętrzny głosik, który mówi: „Mogę wnieść w moje życie więcej tego, czego pragnę!” Teraz nadszedł czas, żeby wziąć własne życie w swoje ręce, i po swojemu w nim „poczarować.”

Poniższe ćwiczenie wniesie znaczący wkład w twoje życie, więc daj z siebie wszystko, odkrywając i rozwijając swoją życiową pasję. Jaki czas jest lepszy niż teraz, żeby to zrobić?

Na ten proces autorefleksji wybierz sobie najbardziej kreatywną część twojego dnia. Zachęcam cię do SPISANIA twoich odpowiedzi na poszczególne pytania; pisanie angażuje zarówno logicznie myślące, jak i twórcze części twojego mózgu. Pozwól swojej twórczej energii po prostu płynąć i świadomie stawiaj opór tej, która chce nałożyć ograniczenia na twój własny rozwój. W tym ważnym ćwiczeniu bądź w pełni obecny i w dobrej formie.

Niech poniższe pytania kierują twoją wewnętrzną mądrością – tymi częściami ciebie, które już „wiedzą”. Niech długopis eksploruje pomysły, o których tylko marzyłeś w przeszłości, podczas gdy ty doznawaj nowych wglądów, zdobywaj więcej jasności, i ukierunkowania. Eksperymentuj, zapuść się w nowe obszary i odkrywaj płynącą z nich naukę. 15 pytań Odkrywających Twoją Pasję umożliwi ci zobaczenie rzeczy w nowy sposób, zapewni więcej jasności co do swojego życiowego celu i wizji i otworzy w twoim życiu miejsce na nowe przygody. Miłego odkrywania.

„Im więcej pewności szukasz, tym mniej jej masz. Ale im więcej możliwości szukasz, tym bardziej prawdopodobne, że znajdziesz upragnioną pewność.”
Brian Tracy

1. TALENTY. Jakie są twoje najważniejsze talenty, dary, które wnosisz, zarówno w swoje życie zawodowe, jak i prywatne? To nie czas na skromność, wylistuj więc co najmniej siedem największych darów, które masz. (Nacisk tutaj leży nie w tym, jak bardzo jesteś mądry/a, ale w jaki sposób jesteś mądry/a.)

2. ZAINTERESOWANIA. Co najbardziej lubisz robić? Co najbardziej dokarmia twoją duszę i budzi przepływ twoich twórczych soków?

3. POŻERACZE ENERGII. Co najmniej lubisz robić? Co cię przygasza i wysysa z ciebie energię?

4. MARZENIA. Jeśli nie istniałyby żadne granice, kim/czym byś był/a, robił/a i miał/a? Pozwól swojej wyobraźni płynąć, opieraj się swoim ograniczeniom, które mogłyby stłumić twoją kreatywność.

5. POSZUKIWANE WARTOŚCI. Jeśli miałbyś/abyś dołączyć do jakiejś firmy, grupy czy stowarzyszenia, czego byś w nich szukał/a, co rozpalałoby twój entuzjazm? Jakie wartości czy kultura by cię przyciągnęły?

6. ODRZUCANE WARTOŚCI. Co sprawiłoby, że porzuciłbyś/abyś jakąś firmę czy grupę? Jakie ich wartości, kultura, zachowania?

7. POBUDKI. Jeśli lekarz powiedziałby ci, że czeka cię jeszcze tylko rok życia, jak inaczej wykorzystałbyś/abyś czas, który ci pozostał? Z kim byś się skontaktował/a? I na co czekasz?

8. WOLNOŚĆ FINANSOWA. Jeśli wygrałbyś/abyś fortunę w LOTTO, co robiłbyś/abyś ze swoją karierą i stylem życia inaczej niż dotychczas? Co to mówi o twoim aktualnym sposobie życia?

9. PRZEPŁYW. Pomyśl o takich momentach w życiu, w których pracowałeś/aś ciężko, ale jednocześnie doświadczałeś/aś poczucia wielkiego spełnienia. Co robiłeś/aś? Opisz swoje aktywności i uczucia.

10. BALANS. Pomyśl o chwilach w twoim życiu, w których się bawiłeś/aś i całkowicie traciłeś/aś poczucie czasu. Co robiłeś/aś? Ile z tego rodzaju doświadczeń wplatasz w swoje priorytetowe działania?

11. ZAJĘCIA DODATKOWE. Przywołaj na myśl swoje ulubione hobby czy zainteresowania. Na czym polegają, i czy mogłbyś/mogłabyś je włączyć w swoją karierę, nową bądź już funkcjonującą, lub po prostu wnieść więcej tych doświadczeń w swoje życie?

12. DZIECIĘCA PERSPEKTYWA. Wyobraź sobie, że masz teraz 8 lat i patrzysz w przyszłość na swoje życie z całą wyobraźnią i pewnością dziecka. Jakie marzenia chcesz spełnić?

13. MĄDROŚĆ STARCA/STARUSZKI. Wyobraź sobie teraz, że masz 80 lat i patrzysz wstecz na swoje życie z mądrością i wnikliwością mądrego, starego człowieka. Co najbardziej cię cieszy z tego, co osiągnąłeś/aś? Żałujesz, że nie zrobiłeś/aś – czego?

14. WAŻNE OSOBY. Wyobraź sobie, że ludzie, których najbardziej w życiu cenisz, rozmawiają o tobie. Jakie pozytywne rzeczy chciałbyś/abyś, żeby powiedzieli na temat tego jakimi kierujesz się wartościami, zasadami, jaki jest twój wkład?

15. ODEJŚCIE. Wyobraź sobie, że twoje życie zbliża się do końca, i ludzie zebrali się, żeby uczcić twoje życie. Co chciałbyś/abyś, żeby mówili o tobie i o tym, co wniosłeś/aś w ten świat, w mowie pogrzebowej?

Kilka dni po tej refleksji, wróć do zapisanych przez siebie odpowiedzi i wyklaruj je, jeśli to konieczne. Następnie, przeczytaj każdą odpowiedź osobno, i staraj się dostrzec, jakie przesłanie z niej płynie. Później, spójrz na wszystkie pytania z góry na dół, i spróbuj złapać dominujące w odpowiedziach wątki. Działasz teraz w obrębie diamentowego pola pełnego bezcennych pomysłów, które wniosą różnicę w długofalowej perspektywie.

„Nie umieraj
z niewybrzmiałą melodią.”
Wayne Dyer

MOMENT WYBORU: ZMIANA SWOJEGO ŻYCIA

Ujawnienie twoich marzeń wymaga decyzji, aby zrobić pierwszy krok, a potem drugi,
i kolejny. Jeśli już wyszlifowałeś odpowiedzi z ćwiczenia „Odkryj swoją życiową pasję”, zapoznaj się z następującymi krokami:
1. Jakie największe wyzwania muszę pokonać, aby to marzenie się spełniło?
2. Jakie dawne sposoby działania, zachowania i bezproduktywne postawy muszę porzucić, żeby zrobić miejsce dla tego marzenia?
3. Jakie najważniejsze koszty poniosę, jeśli nie podążę za tym marzeniem?
4. Jakich najważniejszych korzyści doświadczę, jeśli to marzenie się spełni?
5. Jakie konkretne działania, które zbliżą mnie do realizacji mojego marzenia, zamierzam teraz podjąć?

“Jeśli myślisz, że potrafisz albo jeśli myślisz, że nie potrafisz, masz rację.”
Henry Ford

BĄDŹ TYM, CZEGO SZUKASZ

Celowe życie wymaga świadomych zobowiązań – życia swoim marzeniem, zasadami, wartościami – na codzień. Masz do dyspozycji trzy sposoby na przekucie swojego snu
w rzeczywistość:
1) wprowadzenie serii małych, stopniowych zmian, które będą cię przybliżać o centymetr w stronę twojego marzenia,
2) praktykowanie „skoków jakościowych” – zaangażowanie się w proces dokonywania istotnych zmian życiowych, bądź też 3) działanie z miejsca tego, czego szukasz. Każda
z tych strategii działa, ale działanie z pozycji tego, czego hcesz, angażuje całego/całą ciebie i przynosi bardzo pożądane rezultaty. Doświadczasz i pasji, i mierzalnych rezultatów!

Ponieważ (w większości przypadków) odpowiedzi znajdują się wewnątrz ciebie, działanie
z miejsca tego, czego szukasz jest szybsze i przynosi większe poczucie spełnienia. Innymi słowy, bądź tym, czego szukasz! W momentach decydujących wyborów w życiu, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie następujące pytania:

Czy moje myśli i działania są w zgodzie z moim celem, pasją i zasadami?

Czy to, co teraz robię, zbliża mnie czy oddala od realizacji mojego życiowego celu?

Czy podchodzę do tej decyzji z miejsca mojego celu życiowego?

„Zadawaj sobie to codzienne pytanie:
jak osoba, którą chcę być,
podeszłaby to tego,
co właśnie zamierzam zrobić?”
Jim Cathcart

Wszystko powstaje dwa razy: najpierw w twojej głowie, a potem – w rzeczywistości. Nie możesz mieć tego drugiego bez pierwszego. Proces odkrywania twojej pasji zaczyna się najpierw od stworzenia kuszącej wizji, a później – przekuwania jej na rzeczywistość. Po zgłębieniu ćwiczenia „Odkrywanie Mojej Pasji”, masz teraz większą jasność co do własnego kierunku i tego, o czym marzysz. Teraz zdecyduj się zrobić coś, co nada pozytywny kształt twojej przyszłości – miej odwagę podjąć śmiałe działania, żeby zrealizować swoje marzenie.

„Jeśli chcesz poznać swoją przyszłość, spójrz na to, co robisz teraz.”
Stare Tybetańskie Przysłowie

dr Eric Allenbaugh

O autorze: konsultant w obszarze przywództwa, coach najwyższej kadry menedżerskiej, mówca i autor wielu książek, m.in. DELIBERATE SUCCESS: Turning Purpose and Passion into Performance Results oraz WAKE-UP CALLS: You don’t Have to Sleepwalk Through Your LIfe and Career. Więcej informacji o autorze, a także inne jego artykuły w języku angielskim, znajdziecie na stronie: www.allenbaugh.com

Tłum. Dorota Kożusznik-Solarska

Comments are closed.