6 strategii pielęgnowania pracowników z iskrą w oku. (część 2

Tworzenie kultury “Z błyskiem w oku” – 6 Strategii Sukcesu

Zastanów się nad postawą pracowników, których talent jest niewykorzystany bądź tych, którzy są wyłączeni z pracy. Jak sądzisz, jak się czują ze sobą samymi, co czują na temat pracy, którą wykonują, jakie uczucia im towarzyszą, gdy myślą o swoim pracodawcy? Wyłączeni, niewykorzystani pracownicy przynoszą efekty, które odzwierciedlają ich samopoczucie. Ludzie nie lubią takich miejsc pracy, a biznes nie może sobie pozwolić na tak nieefektywne spożytkowanie ludzkiego kapitału. Jedyne korzyści z braku zaangażowania twoich pracowników ma twoja konkurencja!

Co więc powiesz na stworzenie i utrzymanie kultury “z błyskiem w oku”? To nic wielce odkrywczego – bazuje na pewnych podstawach, do których po prostu trzeba przywiązywać wagę. W mojej pracy z organizacjami sukcesu wdrażamy 6 strategii “Wzniesienia talentów na szczyt”:

1.Zatrudniaj zwycięzców. Brian Tracy powiedział kiedyś: “Zatrudniasz w pośpiechu, odpokutujesz w lenistwie!” Poświęcić czas na odpowiednią rekrutację – to często jedna z twoich najważniejszych decyzji. Southwest Airlines “rekrutuje za postawę, a szkoli dla umiejętności”, a ich długofalowe zyski odzwierciedlają to podejście. Gdy przyjmujesz do pracy, rozważ podejście P+S+S: Postawa – czy mają odpowiedniego “ducha” do tej pracy? Sprawność – czy mają talent do tej pracy? Spójność – czy po drodze im z misją i wartościami firmy?
2.Zaangażuj ich ducha. Żeby motywować innych: 1)odkryj, co ich cieszy w ich pracy, i rób tego więcej/rób to częściej, 2)odkryj, co ich denerwuje w pracy, i rób tego mniej/rób to rzadziej! Brzmi łatwo, i faktycznie to działanie wyciąga z ludzi to, co najlepsze, służąc jednocześnie interesowi organizacji. Niesamowite co się dzieje, gdy szczerze rozmawiasz z pracownikami i słuchasz tego, co dla nich ważne – a następnie tak z nimi pracujesz, żeby zaangażować ich ducha.
3.Coachuj. Coaching to nieprzerwany proces służący określaniu celów, wzmocnieniu silnych stron i zachęcenie pracowników do “rozciągania się” na jeszcze wyższe poziomy wykonania. Każdy zawodowy sportowiec ma swojego trenera; podobnie każdy pracownik z potencjałem skorzysta na pomocy wspierającego coacha, który jest twardy wobec zadań ale wyrozumiały wobec ludzi. Wbudowanie nieustającego coachingu w kulturę organizacji owocuje wysokim zwrotem z inwestycji przy jednoczesnym zaangażowaniu ludzi w ich własny sukces i efektywność.
4. Skoncentruj się na efektach. Ważna misja i kolejne wyzwania zwykle wyciągają z innych ich najlepszą, twórczą cząstkę. Ludziom zależy na dobrej pracy, na dawaniu z siebie czegoś światu; chcą, żeby to, co robią, miało jakieś znaczenie, żeby było to coś, z czego będą dumni. Twoja praca polega na upewnieniu się, ze ludzie idą w kierunku istotnego celu, który ich cieszy – na włączeniu ich energii w osiąganie wyników nawet lepszych, niż oczekiwane. Świętuj sukcesy – i ucz się z porażek.
5. Usuń z drogi przeszkody. Tak jak dyrygent orkiestry, tak też i ty „wydobywaj z każdego jego muzykę” poprzez zachęcanie do wnoszenia własnego wkładu oraz umożliwianie synergii wszystkich. Nie grasz na ich instrumentach; wydobywasz z nich to, co najlepsze, żeby usłyszeć ich wewnętrzną muzykę. W roli lidera, coacha i facylitatora, twoje podstawowe zajęcie to zapewnienie ludziom zasobów, usunięcie przeszkód, połączenie ich z innymi i wydobycie najlepszej części – indywidualnie i zbiorowo. W skrócie: stwórz im warunki do mistrzostwa i zejdź im z drogi!
6. Ciągła odnowa. Utrzymywanie status quo w konkurencyjnym środowisku to niezbyt żywotna opcja. Próbowały jej dinozaury – i nie zadziałało. Podobnie, jeśli twój zespół po prostu zostanie na obecnym etapie rozwoju przez następne kilka lat, może stać się „gatunkiem zagrożonym”. Zadaj sobie pytanie: „Czy zostajemy na naszym polu w tyle, czy też nadążamy, a może jesteśmy jednym z najbardziej postępowych liderów na rynku?” Jeśli nawet twój biznes idzie do przodu, tempo musi być większe niż prędkość postępu tego biznesu w skali światowej – w przeciwnym wypadku, zostaniesz w tyle! Jako że większość pracowników chce się rozwijać i uczyć w pracy, rozważ potrójną taktykę odnowy: Uwolnij-Wzmocnij-Transformuj. Aby utrzymać przewagę konkurencyjną: 1)jaki potencjał musimy w sobie uwolnić albo z czego zrezygnować, żeby stworzyć przestrzeń i zasoby dla wzrostu? 2)o jakie już istniejące w nas silne strony i zasoby musimy zadbać, żeby móc wesprzeć się na nich, wzrastając? 3)jak możemy się przetransformować – „stworzyć od nowa” – żeby utrzymać przewagę?

“Nawet jeśli jesteś na właściwej drodze, przejadą cię, jeśli po prostu będziesz na niej siedział.” Will Rogers

Tworzenie i utrzymywanie kultury mistrzostwa „Z błyskiem w oku” wymaga świadomych i regularnych wysiłków kadry zarządzającej, która jest zdeterminowana do wspierania rozwoju swoich pracowników. Rozejrzyj się po swojej firmie. Jakie oczy w niej widzisz – zamglone, zwężone czy może błyszczące? Jakie są rezultaty i konsekwencje takiego stanu rzeczy? Jak ci idzie wdrażanie 6 Strategii wydobywania z pracowników tego, co najlepsze? Wiesz, co masz robić – tak więc podejmij decyzję i zacznij działać. Jeśli będzie ci towarzyszyć dobra intencja, sam dostrzeżesz coś znaczącego we własnym odbiciu w lustrze – Błysk w Oku!

O AUTORZE:
Dr G. Eric Allenbaugh – konsultant przywódczy, mówca, executive coach, autor książek: DELIBERATE SUCCESS: Turning Purpose & Passion into Performance Results; WAKE-UP CALLS: You Don’t Have to Sleepwalk Through Your Life, Love, or Career; LIFE FOCUS: Inspirational Quotes for Succeeding in Your Life and Career’ MASTERING CHANGE: Moving From Resistance to Commitment; PERFORMANCE COACHING: Creating Giants of Others; INTERACT: Personal Strengths Profile. Więcej artykułów na www.allenbaugh.com

Tłum. Dorota Kożusznik-Solarska

Comments are closed.